ده کتابخانه‌ی JAVASCRIPT و CSS جذاب برای شهریور ماه ۱۳۹۷

ده کتابخانه‌ی JAVASCRIPT و CSS جذاب برای شهریور ماه ۱۳۹۷

هدف ما این است که شما را با آخرین و جالب‌ترین گرایش‌های توسعه‌ی وب به روز نگاه داریم. به همین دلیل ما به صورت ماهانه مجموعه‌ای دستچین شده از تعدادی از بهترین منابعی که با آن‌ها برخورد کرده‌ایم و فکر می‌کنیم مورد توجه شما باشد، منتشر می‌کنیم.


Code Surfer

Code Surfer

این مولفه‌ای از React است که با استفاده از آن می‌توانید توجه خوانندگان را به بخش مهم کد خود جلب نمایید. با استفاده از آن شما می‌توانید کلمات، یک خط و یا حتی چند خط را برجسته (highlight) کنید. همچنین می‌توانید بخشی از کد را بزرگنمایی کنید و یا به پایین و بالا scroll کنید تا نگاه دقیقتری به کد خود داشته باشید.


React Spring

React Spring

مجموعه‌ای از انیمیشن‌ها و transition های ساده و مبتنی بر spring-physics که به شما کمک می‌کند طراحی زیبایی داشته باشید. این یک API قدرتمند جاوااسکریپت دارد که ابزارهای مختلفی برای شما فراهم می‌کند تا انیمیشن‌های پیچیده‌تری را تولید کنید که تنها با استفاده از transition های معمولی CSS نمی‌توانید آن‌ها را ایجاد کنید.


Terminalizer

Terminalizer

Terminalizer به شما امکان می‌دهد که فعالیت terminal خود را ضبط کرده و یک تصویر متحرک GIF بسازید. در حد زیادی قابل شخصی سازی است و شما می‌توانید فونت، رنگ پشت زمینه، فاصله‌ی حروف و خیلی چیزهای دیگر را تغییر دهید. این ابزار همچنین این قابلیت را دارد که یک watermark روی فایل تولید شده نهایی قرار دهد.


Nano ID

Nano ID

یک کتابخانه‌ی جاوااسکریپت کوچک و ایمن برای ایجاد ID های منحصر به فرد و تصادفی است. این کتابخانه از الگوریتم‌های قوی رمزنگاری برای تولید ID استفاده می‌کند و به این ترتیب شانس ایجاد ID تکراری تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. هیچ وابستگی ندارد و در حالت کوچک و فشرده شده، تنها ۱۴۵ بایت حجم دارد.


Gitmoji

Gitmoji

Gitmoji به شما این امکان را می‌دهد که در پیغام‌های commit خود از emoji ها استفاده کنید. این باعث می‌شود که commit های شما بهتر به نظر برسند و خواننده می‌تواند بدون آنکه تمام متن پیام commit را بخواند، هدف آن را متوجه شود.


SimpleBar

SimpleBar

این یک کتابخانه‌ی جاوااسکریپت vanilla برای ایجاد نوارهای scroll دلخواه است. بسیار سبک است و استفاده از آن واقعا ساده است. اسکرول به صورت افقی و عمودی را پشتیبانی می‌کند که به سادگی قابل شخصی‌سازی است. بدون هیچ مشکلی روی مرورگرهای Chrome، Firefox، Safari و IE11 کار می‌کند. نسخه های قدیمی‌تر مرورگر IE به برخی پیکربندی‌های اضافه نیاز دارند.


Apex Charts

Apex Charts

این یک کتابخانه‌ی مدرن و متن باز جاوااسکریپت برای ایجاد نمودارهای SVG زیبا است. نمودارهای متنوعی همچون bar chart ،line chart، heatmap ،mixed charts و خیلی دیگر را می‌توانید انتخاب کنید. تمام نمودارها کاملا واکنشگرا هستند و به سادگی قابلیت شخص سازی دارند.


sanitize.css

sanitize.css

یک کتابخانه‌ی CSS است که استایل‌هایی که دچار نقص هستند (در تمام مرورگرها) را اصلاح می‌کند. استایل‌های برخی از المان‌ها را نرمال می‌کند و خطاها و تناقض‌های عمومی مرورگرها را تصحیح می‌کند. به راحتی قابل استفاده است و در مرورگرهای Chrome، Edge، Firefox، Opera، Safari و +IE 9 پشتیبانی می‌شود.


Framework7

Framework7

Framework7 یک قالب کاری HTML کامل برای ایجاد نرم‌افزارهای Android و iOS است. یک API جاوااسکریپت ارائه می‌کند که استفاده از آن ساده است. تعداد زیاد کامپوننت آماده‌ی UI همچون modals، popups، lists، tabs، grids و غیره را فراهم کرده است. تمام استایل‌ها در فایل‌هایی کوچک تقسیم شده‌اند که شخصی‌سازی المان‌ها در طراحی شما را بسیار ساده می‌کند. علاوه بر اینها، این قالب کاری فوق‌العاده سبک است و هیچ وابستگی اضافی و نیاز به کتابخانه‌ی سوم (third-party) ندارد.


Howler.js

Howler.js

Howler.js یک کتابخانه‌ی جاوااسکریپت برای قرار دادن audio در وب است. API آن ساده است و به راحتی می‌توان با آن کار کرد و هر آنچه برای کنترل صدا نیاز دارید را در اختیار شما قرار می‌دهد. از فایلهای MP3، MPEG، MP4 و غیره پشتیبانی می‌کند. کاملا ماژولار است. هیچ وابستگی ندارد و به خوبی روی تمام مرورگرها کار می‌کند.


منبع: ۱۰Interesting JavaScript and CSS libraries for September 2018
ترجمه: سیدمحمدحسین طباطبایی بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *