10 کتابخانه جالب JAVASCRIPT و CSS برای شهریور 1398

۱۰ کتابخانه جالب JavaScript و CSS برای شهریور ۱۳۹۸

هدف ما این است که شما را با آخرین و جالب‌ترین گرایش‌های توسعه‌ی وب به روز نگاه داریم. به همین دلیل ما به صورت ماهانه مجموعه‌ای دستچین شده از تعدادی از بهترین منابعی که با آن‌ها برخورد کرده‌ایم و فکر می‌کنیم مورد توجه شما باشد، منتشر می‌کنیم.


Lottie

Lottie

کتابخانه ای است که توسط تیم توسعه دهنده Airbnb ایجاد شده است. انیمیشن های Adobe After Effects که در قالب JSON خروجی گرفته شده اند را تجزیه می کند و آنها را به صورت بومی در موبایل (اندروید و iOS) یا با react native ارائه می دهد.


Moveable

Moveable

کتابخانه ای عالی که هر عنصر HTML را در حالت “تبدیل آزاد” (free transform) در اختیار شما قرار می دهد. امکان گرفتن هر عنصر با ماوس و تغییر اندازه، شکل، جهت گیری و موقعیت آن را امکان پذیر می کند.


Humanize Duration

Humanize Duration

کتابخانه ی جاوا اسکریپت که برچسب زمانی (timestamp) بر حسب میلی ثانیه را به رشته های خوانا برای انسان تبذیل می کند. این کتابخانه گزینه های سفارشی سازی زیادی دارد که از آن جمله می توان به پشتیبانی از چندین زبان اشاره کرد.


Chart.xkcd

Chart.xkcd

کتابخانه ای برای نمایش نمودارهای گوناگون در قالب “طرح های کشیده شده با دست” که به سبک سری محبوب کمیک xkcd ایجاد شده است. انواع گوناگون نمودارها قابل استفاده هستند و از آنجایی که همه چیز با SVG نمایش داده می شود، بنابراین نمودارها کاملاً واکنشگرا و مقیاس پذیر خواهند بود.


NodeGU

NodeGUI

یک چارچوب کاری (framework) جدید برای ساخت برنامه های رومیزی چند سکویی (cross-platform) با استفاده جاوا اسکریپت است. این کتابخانه از Qt5 استفاده می کند و در مقایسه با Electron که مبتنی بر کروم است و برنامه هایی را در یک مرورگر ارائه می دهد، باید منجر به اجرای برنامه های بومی بیشتری شود.


Marked

Marked

یک کامپایلر و تحلیلگر قدرتمند متون نشانه گذاری (markdown) است. به لطف کامپایلر سطح پایینی که دارد، برای تجزیه کد علامت گذاری شده بدون حافظه پنهان یا مسدود شدن برای مدت طولانی، بسیار سریع است. در مرورگر ، Node.js و در قالب خط فرمان (CLI) در دسترس است.


Monolith

Monolith

یک کتابخانه JS که به شما امکان می دهد صفحات وب را به عنوان یک تک فایل HTML ذخیره کنید. برخلاف پیش فرض مرورگر “ذخیره صفحه به عنوان”، این کتابخانه فایل های CSS، تصاویر و دارایی های JS را در یک سند قرار می دهد که ذخیره و اشتراک گذاری آن آسان است.


CJSS

پروژه سرگرم کننده ای که همه نشانه گذاری ها، داده ها و منطق برنامه شما را به شیوه نامه های CSS منتقل می کند. این قالب کاری که تنها نیرو گرفته از CSS است فقط برای اهداف آزمایشی است، بنابراین لطفاً از آن برای مقاصد کاری استفاده نکنید.


Pagemap

Pagemap

این افزونه JS یک نقشه کوچک از قالب وب سایت شما در کنار نوار پیمایش (scrollbar)، مشابه آنچه در ویرایشگرهای کد مانند VSCode می بینید، اضافه می کند. بنابراین برای وب سایت های مستندسازی و سایر صفحات با متن زیاد، خیلی مفید است.


Hover

Hover

مجموعه ای زیبا از جلوه های hover که با CSS ایجاد می شوند. همه انیمیشن ها را می توان در لینک ها، دکمه ها، آرم ها ، SVG ها و موارد دیگر اعمال کرد. شخصی سازی آن بسیار آسان است و در قالب های CSS ، Sass و LESS در دسترس است.


منبع: Interesting JavaScript and CSS Libraries for September 2019
ترجمه: سیدمحمدحسین طباطبایی بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *